انواع تفکیک در دستگاه فلزیاب

انواع تفکیک در دستگاه فلزیاب

انواع تفکیک در دستگاه فلزیاب

انواع تفکیک در دستگاه فلزیاب؟تفکیک فلزیاب بدین معنی می باشد که دستگاه ها می توانند فلزات آهنی و غیر اهنی را از هم تشخیص دهند و قطعا نباید انتظار این را داشته باشیم که فلزیاب به شما دقیقا جنس فلز زیر زمین را بگوید.

تفکیک در هر دستگاه فلزیاب کاملا متفاوت می باشد.

به جزء مدل فلزیاب، همه (BR) ها ، TR ، VLF و VLF/TR می‌توانند برای تفکیک بین مواد مغناطیسی و رسانا که به مهارت اپراتور بستگی دارد به طریقی تنظیم شوند.

اما فلزیاب پالسی(PI) از قدرت تفکیک پایین تری برخوردار هستند.

به طور معمول فلزیاب ها به گونه‌ ای تنظیم می‌شود که یک تن ثابت باقی مانده، موسوم به آستانه دارند و روشی که در آن تنظیم می شود بر هر یک از مواد رسانا یا مغناطیسی تاکید می کند.

تفکیک فلزیاب ها به دو تقسیم بندی کلی : 1- تفکیک آهن و غیر آهن، 2- تفکیک به صورت just gold تقسیم می شود.
توجه : هیچ دستگاهی تفکیک ۱۰۰ ٪ ندارد و بهترین دستگاه دنیا هم نمیتواند طلا را به طور ۱۰۰٪ از مابقی فلزات جدا بکند.

اکثر دستگاههای تفکیکشان به صورت آهن و غیر آهن می باشد پس فریب برخی از فروشندگان طمع کار را نخورید که وعده تفکیک ۱۰۰ ٪ می دهند .

تفکیک آهن و غیر آهن

نوع اول تفکیک آهن و غیر آهن که در دستگاهها به صورت Fe  یا (no (Fe نمایش داده می شود.

فلزات با ارزش عبارتند از طلا ، نقره ،مس ، مفرغ ، زرورق ، قوطی کنسرو ، قوطی رانی و تمام فلزاتی که آهنی نیستند

فلزات بی ارزش عبارتند از آهن و آلیاژ های آهن ( به عبارتی ساده تر فلزاتی که آهنربایی هستند بی ارزش و فلزاتی که آهنربایی نیستند با ارزش شناخته می شوند ).

معمولا کاهش عمق بین ۴۰ ـ ۸۰ درصد است به طور مثال اگر عمق زنی یک دستگاه یک متر باشد در حدود ۲۰ ـ ۴۰ سانتی متر می توان از عملکرد دستگاه انتظار تفکیک داشت و  این مهم در تمامی تفکیک ها وجو دارد.

و در تفکیک just gold  هم کاهش متراژ خواهیم داشت.

تفکیک just gold در طلایاب ها

نوع دوم تفکیک به صورت just gold  می باشد این نوع تفکیک در اواخر سال ۲۰۱۶ ابداع شد و باعت شد اپراتور ها راحتتر به نتیجه برسند.

در just gold  ها فلزات با ارزش عبارتند از : طلا ، نقره خالص و استیل خالص ؛

فلزات بی ارزش هم عبارتند از : آهن ، مفرغ ، مس ، آلومینیوم ، قوطی کنسرو ، قوطی رانی و .. در این نوع تفکیک کاهش عمق دستگاه  فلزیاب بر خلاف تفکیک آهن و غیر آهن کمتر بوده و حدود ۲۰ ـ ۳۰ درصد است .

معایب تفکیک فلزیاب ها

  1. فرض کنید فلزی ۵۰ درصد با ارزش و ۵۰ درصد بی ارزش باشد که دستگاه نمی تواند تشخیص دهد فلز با ارزش است یا بی ارزش
  2. مشکل بعدی که در هر دو نوع تفکیک وجود دارد و باعث می شود خطا بین ۲۰ ـ ۴۰ درصد بالا برود این که حالت all metal  باید قبل حالت analyse باشد یعنی اول یک فلز را شناسایی کرده بعد سراغ تفکیک آن بروید.
  3. سومین مشکل که در هر دو تفکیک هم وجود دارد مربوط می شود به یک سری از فلزاتی که در دور خود میدان مغناطیسی ایجاد می کنند و باعث اشتباه دستگاه می شوند که دستگاه به عنوان فلز با ارزش تشخیص داده به طور مثال فلزاتی که استیل آهن دار هستند ، که آهن به مرور زمان پوسیده شده و استیل را دستگاه به عنوان با ارزش شناسایی می کند – مثالی دیگر ورقه های نازک آهن در زیر خاک به مرور زمان به دور خود میدان مغناطیسی ایجاده می کنند که دستگاه به اشتباه فلز با ارزش تشخیص می دهد یا برخی زرورق ها که از آلیاژ استیل ساخته شدن که دستگاه به عنوان با ارزش شناسایی می کند.

البته بستگی به اپراتور هم دارد که داده های حاصل از دستگاه را تجزیه و تحلیل کرده و تشخیص دهد فلز باارزش یا بی ارزش است.

آیا تفکیک در فلزیاب همیشه کار می‌کند؟

مشکلی که برخی دوستان دارند و شاید کمتر کسی به آن اشاره کرده  وقتی است که یک فلز حجم دار مثل شمش طلا در جلوی دستگاه قرار می دهید ، دستگاه به عنوان فلز بی ارزش تشخیص می دهد که البته مشکل دستگاه نمی باشد.

زیرا:

اگر به اشیایی که از زمین خارج شده اند مانند کاسه ، جام و ظرف طلا دقت کنید اکثر اجسامی سبک و نازک هستند که با تکنولوژی الان هم قادر به ساختن چنین اشیایی نیستند و قیمت اصلی این اشیا هم به این دلیل است که در طراحی دستگاههای فلزیاب برای اینکه خطای دستگاه به حداقل ممکن برسد مخصوصا در تفکیک just gold  طوری عمل کرده اند که یک سری فلزات حجم دار که شامل فلزات باستانی نمی شود به عنوان بی ارزش شناسایی کند.

البته با حالت all metal  شناسایی می شوند و دستگاههایی که نشانگر عمق دارند می توان با شناسایی عمق فلز حجیم که اگر در عمق بالایی باشد با ارزش است به وجود فلز با ارزش پی برد و همچنین باز هم به مهارت اپراتور بستگی دارد و همچنین آموزشی که شرکت ارائه دهنده دستگاه به شما می هد.

 

ارسال دیدگاه