حذف ذرات در دستگاه فلزیاب

حذف ذرات در دستگاه فلزیاب

حذف ذرات دستگاه فلزیاب

حذف ذرات با دستگاه فلزیاب،دوستانی که تجربه زیادی در کاوش دارند می دانند که مشکلترین قسمت کار کردن با دستگاه مبحث حذف ذرات دستگاه فلزیاب است و این مبحث بیشترین مشکل کاوشگران را شامل می شود .
تعریف ذرات : ذرات به آن دسته از رگه های فلزی گفته می شود که داخل خاک هستند.

( توجه مهم: میخ و امثال آن ذرات محسوب نمی شود و در حالت کلی فلزی که ذوب شده به معنای ذرات نیست و جزو فلزات محسوب می شود و به صورت پراکنده نیست و حالت یکنواخت دارد).

تاثیر ذرات بر عملکرد دستگاه گنج یاب

بین ذرات و عمق دستگاه رابطه معکوس وجود دارد یعنی هرچقدر عمق دستگاه بالاتر برود همانقدر درصد حذف ذرات هم کمتر می شود .

به طور مثال در دستگاه GPX 5000  که برای همه آشناست عمق نفوذ ۱.۵ متر می باشد و حساسیتش نسبت به ذارت کم است یعنی هر چقدر حساسیت به ذرات کمتر باشد باعث پایین آمدن عمق دستگاه فلزیاب می شود .

بعضی از دوستان انتظار دارند که دستگاه از فلزات سطحی مانند قوطی کنسرو ، میخ ،زر ورق رد شود که به عنوان ذرات حساب می کنند.

ولی باید بدانید که این نوع فلزات ذرات نیستند و یک فلز یکپارچه و منسجم هستند که دستگاه به هیچ عنوان نمیتواند از آنها رد شود.

یعنی نباید انتظار داشته باشید در عمق یک متری که  یک آهن وجود دارد دستگاه آن را رد کند و در عمق پایین تر مثلا ۴ متری یک طلا را نشان دهد زیرا آهن در عمق ۱ متری مانع نفوذ دستگاه فلزیاب به اعماق پایینتر می شود و پالس یا فرکانس برخوردی به آهن برگشت داده شده و به عنوان فلز شناسایی می شود.

سنگ معدنی : مطابق تصویر  به آن دسته از سنگهایی گفته می شود که داخل آنها فلز است.

سنگی که اگر ذوب شود شاید ۳۰ ، ۴۰ درصد آن فلز است، البته در حرفه فلزیابی، شاید بعضی سنگهای معدنی باشند که اصلا فلز ندارند و منظور ما صرفا سنگهایی می باشد که فلز دارند.

نمونه حذف ذرات در دستگاه ها

حذف ذرات در دستگاهها بستگی به طراحی و میزان عمق آن دستگاهها دارد و اینطور نیست دستگاهی تا عمق ۱۰ متر حذف ذرات ۱۰۰ درصد داشته باشد و اصلا حذف ذرات ۱۰۰ درصد نداریم .

روشهای تجربی حذف ذرات با دستگاه فلزیاب

دوستانی که در زمین زیاد کار کرده اند می دانند بعضی مناطق وجود دارد که ذرات ، سنگ معدنی و املاح بیش از حدی دارند و با هیچ دستگاهی ( تمامی دستگاهها چه ده میلیونی باشد چه صد میلیونی) نمی شود آنجا کاووش کرد.

حتی با دستگاه GPZ 7000 و GPX 5000 که حذف ذرات بالایی دارند باز هم نمی شود در آن منطقه کار کرد.

مگر با برخی روشهای تجربی که مختص هر دستگاه است و حالت کلی  وجود ندارد که تا حدودی ذرات را شناسایی کند البته همه جا ذرات و املاح وجود ندارد ،

خیلی از زمین ها ذرات ندارند و این ذرات بیشتر در مناطقی مانند شمال کشور، خرم آباد، جنوب کشور و شهر کرمان مشاهده می شود که ذرات بالایی دارند مخصوصا سنگ هایی که داخل آنها فلز وجود دارد.

گاهی مشاهد می شود در زمینی به طول ۲،۳ کیلومتر ذرات وجود دارد که وقتی دستگاه از آنجا خارج می شود دیگر چیزی شناسایی نمی کند. و زمانیکه داخل آن محدوده می شود خود به خود بوق زده و باعث بی ثباتی دستگاه می شود،

که متاسفانه راهی ندارد به جز برخی روش های تجربی مختص هر دستگاه که اپراتور کسب کرده و یا شرکت فروشنده دستگاه اطلاع داده و بهتر است از هر شرکتی دستگاهی خریداری میکند حتما بپرسید نحوه حذف ذرات چگونه است.

البته یک سری از دستگاهها به تازگی آپشنی به اسم حذف ذرات اضافه کردن که کار نسبتا راحت می شود و شما با زدن آن دکمه میتوانید درصد زیادی از ذرات را حذف کنید. بازهم می گوییم برخی روش های تجربی وجود دارد که میتوانید با آموزش بهره ببرید و ۷۰ – ۸۰ درصد قابل اطمینان هستند .

شرکت اهورا فلزیاب

مشاوران ارشد شرکت اهورا فلزیاب آماده مشاوره رایگان به صورت حضوری، تلفنی و مجازی به شما متقاضیان گرامی در زمینه های تهیه انواع گنج یاب، طلایاب و فلزیاب می باشند.
شرکت اهورا فلزیاب بهترین و موثرترین دستگاه ها را از میان برند ها و تکنولوژی های طلایاب موجود در بازار، را برای رسیدن شما به مقصودتان معرفی می نمایند و همچنین زمین مناسب برای تست دستگاه فلزیاب در اختیار خریدار می گذارد تا خریدار به دست خود هم در زمین سیستم دستگاه طلایاب مورد نظر را آزمایش نماید و آموزش های لازم جهت کاووش با دستگاه را به شما ارائه می دهند تا شما را از فرد تازه کار به یک اپراتور کاربلد تبدیل نماید.

برای مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس جهت مشاوره:

مهندس پاکزاد 09124140052

 

ارسال دیدگاه