عملکرد فلزیاب

عملکرد فلزیاب

دستگاه های طلایابی و فلزیابی انواع مختلفی دارند که هر کدام عملکرد متفاوتی دارند . دستگاه ها می توانند برای شما خیلی کارساز و سودمند باشند یا اصلا به درد شما نخورند . هر فلزیابی عملکرد خاص خود را دارد که به نسبت هدفی که دارید و مکانی که از آن استفاده می کنید ، می تواند به شما سود برساند و کارایی متفاوتی ارائه دهد . در این مقاله قصد داریم عملکرد فلزیاب های متفاوت را بررسی کنیم و معرفی کارایی انواع دستگاه ها را به طور کامل شرح دهیم . با ما همراه باشید .

عملکرد فلزیاب وی ال اف

محبوب ترین و پر کاربرد ترین آشکار ساز در این زمینه ، دستگاه VLF می باشد . وی ال اف مخفف فرکانس بسیار پایین است ( Very Low Frequency ) . سیم پیچ یا سر جستجوی این دستگاه ها از دو سیم پیچ مجزا تشکیل شده است .

سیم پیچ بیرونی ضربه ای زیر 30 کیلو هرتز منتشر می کند که به سمت زمین هدایت می شود . مادامی که ضربه با یک جسم فلزی در زیر زمین تماس پیدا کند ، موج با فرکانس متفاوتی انعکاس می یابد . ضربه برگشتی توسط گیرنده ، سیم پیچ داخلی خوانده شده و یک صدای شنیداری برای هشدار به اپراتور از دفینه تولید می شود .

اکثر دستگاه ها بر روی یک فرکانس ثابت کار می کنند ، اما بعضی برای کار بر روی فرکانس های مکرر طراحی شده اند . بهره گیری از فرکانس های متعدد احتمال دارد قابلیت تشخیص برخی موارد خاص را بهبود ببخشد .

کاربرد فلزیاب وی ال اف

برند های مختلفی در بازار وجود دارد و اکثر آنها دستگاه های عالی هستند .

برخی از فلزیاب ها برای انواع مختلف شکار و مکان های متفاوت مناسب می باشند .

بعضی دیگر جهت شکار سکه بهتر هستند در حالی که دیگر فلزیاب ها برای شکار آثار بهتر هستند .

تعدادی برای شکار در خشکی و برخی دیگر در محیط های مرطوب و آب مناسب تر می باشند . و برخی می توانند هر دو را انجام دهند .

ویژگی‌های متغیری میان مدل های VLF وجود دارد ، بعضی از آنها منحنی یادگیری بزرگتری دارند تا بهترین نتایج را از دستگاه دریافت کنند . همچنین تفاوت زیادی در قیمت از مدل های پایین رده وی ال اف تا مدل های بالا این نوع فلزیاب وجود دارد .

عملکرد فلزیاب پالسی

فلزیاب های القاء پالسی با انواع دیگر دستگاه ها متفاوت هستند .

آنها از یک سیم پیچ به عنوان گیرنده و فرستنده استفاده می کنند ، سپس جریان را از طریق سیم پیچ به زمین می فرستند . تمام این عمل صرفا چند میلی ثانیه طول می کشد و سپس تکرار می شود . فلزیاب Pl برای یافتن طلا ، بهره گیری در آب شور و ساحل ایده آل تر هستند .

کاربرد فلزیاب پالسی

این دستگاه ها در تفکیک ، می توانند ضعیف تر عمل کنند . اما دستگاه های VLF در خاک های معدنی و آلوده عملکرد بهتری دارند .

فلزیاب پالسی با ارسال یک سیگنال آمپر بالا از طریق یک سیم پیچ مسی سبب ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی می شود . سپس به این میدان الکترومغناطیسی اجازه می دهد که فرو بریزد . سپس به نوبه خود یک ولتاژ افزایش می یابد که می تواند توسط سیم پیچ دریافتی شناسایی شود .

اگر دستگاه با یک جسم فلزی در تماس باشد ، میدان های مغناطیسی مخالف ایجاد شده و در نتیجه پالس بازتابی طولانی تری ایجاد می شود . این کار با یکپارچه سازی و یک مدار نمونه برداری انجام می شود . سپس به صدایی تبدیل می شود که نشان می دهد که در حال نزدیکتر شدن به هدف می باشید .

عملکرد فلزیاب پین پوینتر

دستگاه پین پوینتر یا فلزیاب راکتی یک دیوایس قابل حمل و سبک است که کارایی آن بسیار ساده بوده و کارکرد مخصوص خود را دارد . شکل ظاهری این دستگاه شبیه به یک میله کوچک است که می توان آن را یک دستی نگه داشت .

نوک این دستگاه ، دقیقا همان قسمتی است که باید رو به فلز گرفته شود تا آن را تشخیص بدهد . سپس بعد از شناسایی ، دستگاه به صدا در میاید و آلارم خود را همراه با لرزش دارند . در کل می توان گفت این فلزیاب دستی کوچک برای شناسایی اجسام فلزی نزدیک و با میدان بسیار محدود می باشد .

در طول فرآیند حفاری برای تعیین مکان هدف ، استفاده می گردد . به طور دقیق تر بعد از تعیین محل اولیه فلز مشخصه ، توسط دستگاه فلزیاب کشف می شود . این دستگاه یک دستگاه نقطه زن به شمار می رود . به این معنی که دستگاه فقط در زمانی به کار می آید که ردیابی توسط یک ردیاب به صورت کامل انجام شود و اکنون زمان پیدا کردن مکان دقیق فلز است .

بعد از شعاع زنی و پیدایش موقعیت حدودی فلز ، محدوده آن را می یابد . در مرحله بعدی با یک فلزیاب نقطه زن پالسی یا وی ال اف متوجه می شوند که مکانی که باید حفاری شود در کجا قرار دارد . پس از متوجه شدن آن ، فرد کاوشگر شروع به حفاری میکند . در آن زمان است که این فلزیاب راکتی به کار می آید . با استفاده از آن مکان دقیق فلز مورد نظر را می فهمند و فلز را از زیر خاک بیرون می کشد . این دستگاه برای تشخیص های جزئی فلز به کار می رود . این فلزیاب در تکنولوژی پیشرفته خود ، حتی توانایی تشخیص فلز در زیر آب را نیز دارد .

کاربرد فلزیاب پین پوینتر

از کاربرد های مهم این دستگاه می توان به بهره گیری آن در گیت های ورودی و بازرسی های امنیتی در مکان هایی مثل فرودگاه یا دیگر ارگان های دولتی اشاره نمود .

احتمالا اگر در این مکان ها حضور پیدا کرده باشید ، دیدید که با یک دستگاه کوچک دستی شما را بازرسی بدنی کرده تا هر شئ فلزی همراه در بدن شما را شناسایی کنند . آن وسیله همان پین پوینتر است که حتی در ورودی سالن های امتحانی و کنکور هم کاربرد دارد .

طبیعتا در این مدل سازمان ها ، فلزیاب های شعاع زن یا نقطه زن ها کارایی خاصی ندارند . در نتیجه فرد می بایست دقت کند که با توجه به هدف خود ، دستگاه مورد نظر را تهیه کند . برای مثال حتی اگر هم ردیاب ، هم اسکنر و هم نقطه زن داشته باشید ، در زمان حفاری و شناسایی فلز در زیر خاک نمی توانید بدون پین پوینتر به هیچ فلزی دست پیدا کنید . عملکرد این دستگاه ها حول محور همین موضع هایی که اشاره شد می باشد .

عملکرد فلزیاب شعاع زن

شعاع زن ها همان دستگاه های ردیاب هستند که احتمالا نام آنان را شنیده اید . این دستگاه ها قدرت این را دارند که در یک محدوده وسیع به طور کامل ، مکان حدودی فلزات و دفینه ها را شناسایی کنند .

عملکرد ردیاب ها به این گونه می باشد که مانند یک فرستنده موج ، امواجی را ارسال می کند و از این طریق ، با شناسایی دفینه ها از طریق همان امواج ، مشخص می کند آیا در این منطقه فلزی وجود دارد یا خیر .

کارایی اصلی این دستگاه زمانی به چشم می آید که شما پا به یک محدوده بزرگی می گذارید که هیچ اطلاعی از وجود دفینه در آن ندارید . ردیاب به این صورت عمل می کند که یک چهارچوب حدودی را نشان می دهد که در آن ، فلز به شکل دفینه وجود دارد .

سپس با بهره گیری از یک دستگاه نقطه زن می توانید متوجه شوید که دفینه به صورت دقیق در کجای زمین قرار دارد تا آن را حفاری کنید . ردیاب ها انواع مختلفی دارند که از مهم ترین آن ها می توان به ردیاب جیوه ای و ردیاب آنتنی اشاره کرد . شعاع زن ها از تکنولوژی میدان الکترومغناطیسی استفاده می کنند .

کاربرد فلزیاب شعاع زن

ردیاب ها در حالت کلی ظاهری ساده دارند . تکنولوژی حرفه ای و ساختار پیشرفته این دستگاه در پشت همان ظاهر ساده آن پنهان می شود .

در این میان ، افرادی وجود دارند که دانشجوهای رشته الکترونیک و یا تعمیرکاران این رشته را مشمول می شوند و به صورت گروهی یا فردی اقدام به طراحی و ساخت دستگاه ها می کنند .

در حالی که این دستگاه ها در اکثر مواقع کارایی خاصی ندارد . یا در صورت کارکرد ، درصد خطای 50 تا 70 درصدی را تضمین می کند . این مدل افراد به طور معمول به دلیل دست ساز بودن دستگاه ، آن را با قیمتی پایین تر قیمت کارخانه به فروش می گذارند و با این کار ، باعث می شوند عده از مردم فریب خورده و از آنها خرید کنند .

اما با خرید از این قشر از افراد ، فرد صرفا باعث اتلاف وقت و پول خود می شود . زیرا این دستگاه های تقلبی حتی با پاکت های سیگار در زیر زمین به صدا در می آیند .

سخن پایانی

جهت آگاهی از شاخص قیمت و نرخ معمول هر دستگاه ، می توانید در بازار طلایابی و فلزیابی تحقیق نموده و با گشت و گذار در سایت های شرکت های معتبر ، از این اطلاعات آگاه شوید . هرچند از آن جا که این کار آن قدر که به نظر می آید سهولت نداشته و نیاز به زمان زیادی دارد ، می توانید از گزینه ای راحت تر بهره ببرید .

مشاوران ارشد شرکت ما آماده خدمت رسانی همه جانبه با پاسخ گویی به هر پرسش شما به صورت حضوری ، تلفنی یا مجازی در زمینه قیمت های اصلی هر دستگاه فلزیاب و بقیه موارد به صورت رایگان می باشند .

شرکت ما مناسب ترین و موثرترین دستگاه ها را از میان تمام تکنولوژی ها و مارک و برند های فلزیاب موجود در بازار به شما برای رسیدن به مقصود اصلی خودتان معرفی می نماید و همچنین زمین مناسب برای آزمایش دستگاه در اختیارتان می گذارد تا شما به دست خود هم در زمین و هم در عمق خاک ، سیستم این دستگاه را تست نمایید و همچنین با کارایی آن به طور کامل آشنا گردید .

ارسال دیدگاه